wtorek, 16 października 2018

Solar Freakin Windshield

  Ostatnimi czasy na świecie pojawiło się wiele bardzo innowacyjnych wynalazków, które nie maja żadnych podstaw do działania a ich główny cel to wyciągniecie pieniędzy od inwestorów głównie po przez platformy crowdfundingowe jak np. Solar Roadwys, Fontus-samo napełniająca się butelka z wodą, czy nawet Hyperloop, chociaż ten ostatni jest ciekawym projektem, który raczej nie będzie działał, ale może dostarczyć wielu rozwiązań dla branży kosmicznej (patrz, kto to buduje) no i bardziej odpowiednia nazwa to HYPEloop.
  Tymczasem w Polsce firma ML System opatentował szybę z powłoką z kropek kwantowych, i jak sami podają:
Nasz produkt to przezroczysta szyba, zamieniająca szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe i podczerwone na energię elektryczną, która może służyć np. do zasilania klimatyzacji lub akumulatorów samochodowych - komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.
źródło
  Przy czym giełda (inwestorzy) zareagowała na tą cudowną technologie dość gwałtownym wzrostem cen akcji firmy, ale czy to dobra inwestycja? Czy taka szyba, tak jak to podają media może zwiększyć zasięg samochodu elektrycznego?
  Najpierw o sprawności samych ogniw.  Teoretycznie PV oparte na kropkach kwantowych może osiągać bardzo wysokie sprawności nawet grubo ponad 50%, teoretycznie, bo jak na razie największa wartość, jaką znalazłem to około 11% (źródło niestety danych od ML System lub wspominanego patentu na razie brak)
  Druga kwestia przy energii słonecznej to ile tej do nas dociera a jest to około 1kW/m2
Czyli na metr kwadratowy szyby mamy całe, 110W ale przy maksymalnie korzystnych warunkach atmosferycznych i na odpowiedniej szerokości geograficznej
Kontynuując dalej moje obliczenie, jeśli gdzieś przy zwrotniku zostawimy tesle model S (akumulator 100kWh), na której upakujemy dwa metry tego cuda założymy 12h światła dziennie, założymy maksymalną moc przez całe 12h tj. 500W(zaokrąglone w górę) a w okolicy nie przejdzie jakiś tajfun lub burza piaskowa i że nie skończy ona jak samolot z bronią w filmie „Pan życia i śmierci” to naładujemy cały akumulator w jakieś 17dni. Niech hajp będzie z wami.

2 komentarze:

  1. Użycie takiej szyby w budynku z przeszkloną fasadą miałoby już jakiś sens,

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Możliwe ale bardzo zależy od rzeczywistej sprawności jaką to osiąga.

      Usuń