środa, 18 maja 2011

Nowe nieznane zjawisko fizyczne przyspieszy komputery?

 Na stronie kopalniawiedzy.pl pod takim właśnie tytułem możemy przeczytać o odkryciu nowego materiału, który przyspieszy nasze komputery. Problem w tym, że w skład tego materiału wchodzi:
...badali system składający się z glinianu lantanu wyhodowanego na podłożu z tytanatu strontu.
 Nic dziwnego, że zjawisko nieznane, materiał też jakiś nieznany, tak samo jak polskie nazewnictwo chemiczne. Nazwy soli kwasów tlenowych w języku polskim kończą się na –an, ewentualnie –ian tak, więc jest to tytanian strontu o wzorze SrTiO3. Podobnych błędów można znaleźć od groma tak, więc rozpoczynam tworzenie własnego „słownika”, który za jakiś czas opublikuję.


A tak BTW to „spelczek” z Worda, Opery i Bloggera rozpoznaje tytanat jako błąd przy jednoczesnym niepodkreślaniu tytanianu, ale tylko Opera podaje tytanian na liście z prawidłową pisownią.

3 komentarze:

 1. To mniej więcej tak, jak z "procentem" i "punktem procentowym". Dla większości "ekspertów" to jedno i to samo, podczas gdy tak nie jest.

  OdpowiedzUsuń
 2. Proponuję jeszcze stworzenie "słownika alternatywnych definicji chemicznych i chemicznopodobnych". Na dobry początek definicja kwasów organicznych autorstwa pana Sznuka w "1 z 10". Witki mi opadły jak to usłyszałam...

  Mianowicie padło pytanie: czy kwas szczawiowy jest kwasem organicznym czy nieorganicznym? Odpowiedź uczestnika błędna, buczydło, pan Sznuk wyjaśnia: no kwas szczawiowy, jak sama nazwa wskazuje występuje w szczawiu, WIĘC jest organiczny. Ciekawe jak by pan Sznuk wytłumaczył fakt, że taki kwas octowy jest kwasem organicznym?

  Pozdrawiam,
  Chemiczka

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobreee...
  Kwas octowy zawiera pewnie oset (ten, co go Kłapouchy tak uwielbia) i do tego ktoś popełnił literówkę :-)

  OdpowiedzUsuń