piątek, 26 października 2018

Mikroelementy dostarczane z węglem kamiennym

  Ostatnio nasz prezydent przypomniał o tym, że zła unia zabroniła nam kupowania zwykłych żarówek, przy czym nie wspomniał, że jego dobra zmiana zabroniła kupowania wszystkiego w niedzielę. Z tej okazji powróciła teza o tym jak szkodliwa jest rtęć w świetlówkach, której jest tam mniej niż 5mg(typowo 2-3mg, źródło nadruk na opakowaniach). Z tej że okazji chciałbym przypomnieć jak wiele rtęci oraz innych pierwiastków śladowych jest w węglu, którego to w Polsce w roku 2016 spalono ponad 74 mln ton.
   Wyniki zaprezentuje w odniesieniu do ilości węgla, jakie zużyje zwykła żarówka 100W przez 10000h, 20W CFL (odpowiednik pod względem ilości światła) 12W (odpowiednik LED) oraz dla całorocznego krajowego zużycia, ilość węgla przy założeniu 3kWh/kg (24MJ/kg, sprawność  46%)  Dane z których korzystam niestety często różnią się drastycznie pomiędzy źródłami tak, więc prezentowana tabelka ma bardziej wymiar szacunkowo-poglądowy jednakże należy sobie uświadomić jedną istotną rzecz, mianowicie nawet, jeżeli czegoś jest w węglu na poziomie 1ppm to spalamy go rocznie tyle, że wprowadzamy do środowiska dziesiątki ton niebezpiecznych substancji.
[1],[2],[3]

5 komentarzy:

 1. A czy jest szansa zadania pytania via PW, trochę off-topic, ale związanego z "chemią"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie można gdyż na bloggerze nie ma PW( ͡° ͜ʖ ͡°)
   ale w komentarzach nie ma sprawy

   Usuń
 2. Wiem, że nie ma PW. Myślałam, że może gdzieś jest opcja "kontakt", której nie widzę.
  Z tej racji, że chemię miałam w szkole i to dawno temu, to teraz mam problem. Spotkałam się w materiałach źródłowych z czymś takim: "C2HO2Pi3Co" (cyfry w indeksie dolnym), czy to ma sens? Niestety, wśród moich znajomych mam niepoprawnych humanistów, nikt nic nie kojarzy. Może Pan wie, czy ten wzór[?] ma sens?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sorry za długi czas odp. nie ma pierwiastka o symbolu Pi chyba że chodzi o 1.77245385091
   po za tym i tak mało sensowne jak na wzór sumaryczny

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź, podejrzewałam, że to jakiś bezsensowny wzór, ale nie ufam swojej nikłej wiedzy na ten temat, stąd poszukiwania osoby, która zdecydowanie więcej wie. Dziękuję jeszcze raz!

   Usuń